KURUMSAL
SON DUYURULAR
![Ahşap malzemenin yapıda kullanımına ilişkin düzenleme önerilerimiz](https://www.oremder.org/imgs/70x55x2/tarim-orman-bakanligi.jpg)
Ahşap malzemenin yapıda kullanımına ilişkin düzenleme önerilerimiz
07 Aralık 2022![Kapasite raporlarında yaşadığımız haksız uygulamalar Danıştay kararı ile durduruldu!](https://www.oremder.org/imgs/70x55x2/oem-kapasite-raporu.jpg)
Kapasite raporlarında yaşadığımız haksız uygulamalar Danıştay kararı ile durduruldu!
07 Aralık 2022![Mesleğimizin Yetki ve Görevleri ile Karşılaşılan Problemler ve Çözüm Önerileri](https://www.oremder.org/imgs/70x55x2/omo-calistay.jpg)
Mesleğimizin Yetki ve Görevleri ile Karşılaşılan Problemler ve Çözüm Önerileri
07 Aralık 2022![İstanbul Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi MÜDEK tarafından akredite edildi](https://www.oremder.org/imgs/70x55x2/mceclip1_1.png)
İstanbul Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi MÜDEK tarafından akredite edildi
07 Aralık 2022![TESK’den Orman Endüstri Mühendislerine yetki](https://www.oremder.org/imgs/70x55x2/tesks.jpg)
TESK’den Orman Endüstri Mühendislerine yetki
07 Aralık 2022![Kapatılan Orman Endüstri Mühendisliği](https://www.oremder.org/imgs/950x534x2/kapatilan-orem.jpg)
Artısıyla Eksisiyle Orman Endüstri Mühendisliği’ anketimizde sizlerinde belirlediğiniz sorunlar, bugün tekrardan daha güçlü olarak karşımıza çıkıyor. Artvin Çoruh, Bartın, Düzce, Kastamonu, Karabük, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Isparta Süleyman Demirel Üniversitelerinde orman endüstri mühendisliği kapatılıyor. Karadeniz Teknik ve İstanbul Üniversitelerinin kontenjanları düşürülüyor. Orman endüstri mühendisliğinin mevcut sorunlarının belkide asıl sebeplerinden bir tanesi, Yüksek Öğretim Kurumu(YÖK) ‘ün günümüzdeki politikasıdır. 81 ilde üniversite, bol bol vakıf üniversitesi, yeni bölümler, bol keseden kontenjanlar ve geleceği düşünülmeyen nesiller anlayışıdır.
Yatırımlar yapılıyor, öğretim görevlileri atanıyor, eğitim koşulları oluşturuluyor, öğrenciler kazanıyor, bazıları mezun oluyor, bazıları daha olamıyor iken bölüm kapatılıyor! Birçok bölümün itibarsızlaştırılmasının asıl sebebi de bu zaten.
Doğrudan veya dolaylı olarak bu politikanın etkilediği insan sayısı ciddi rakamları buluyor. Öğrencilerin gelecek kaygısı, akademisyenlerin verimliliği, mezunların istihdam sorunları gibi temel sorunları, bu anlayış ve şartlarda gayet normal karşılamak gerek.
YÖK’ün bu politikasından en kısa sürede vazgeçmesi dileğiyle…
Hasan ACAR | Yönetim Kurulu Başkanı